Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Що варто знати майбутнім пенсіонерам?

Соціальний захист
31.10.2024

Коли майбутньому пенсіонеру варто звертатись до Пенсійного фонду України для призначення пенсії за віком?

Варто звертатись за місяць до настання пенсійного віку, проте можна і раніше, але бажано не пізніше 3-х місяців після настання права. Якщо людина має сумніви щодо документів, які подаватиме при призначенні, — радимо заздалегідь звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України, де фахівці проконсультують, і майбутній пенсіонер матиме змогу зібрати та належним чином оформити необхідні папери, а Пенсійний фонд своєю чергою забезпечить призначення і виплату пенсії у найкоротший термін після досягнення пенсійного віку.

 

А якщо людина, яка набула права на пенсію за віком, за будь-яких поважних обставин пропустила тримісячний термін подачі документів?

З моменту набуття права на пенсію надається тримісячний термін на збір та подання документів для оформлення пенсії. За умови дотримання тримісячного терміну – пенсія призначається з дати настання права на пенсію. Якщо ж термін не дотримано, у цьому випадку пенсія призначатиметься не з дня набуття права на її призначення, а з дня звернення. Наприклад, право на пенсію настало
10 липня, а заяву подано 20 жовтня, то й пенсія нараховуватиметься саме з
20 жовтня, бо минуло понад 3 місяці.

 

Які основні документи необхідні для призначення пенсії за віком?

Якщо людина виходить на пенсію за віком, то для оформлення потрібні:

1) паспорт (або ІД-картка) громадянина України;

2) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

3) трудова книжка або документи про страховий стаж (диплом та інші документи, якими підтверджуються періоди навчання на денному відділенні середнього або вищого навчального закладу до 01.01.2004; довідка з військкомату про проходження військової служби або військовий квиток; свідоцтво про народження дітей);

4) за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження первинними документами довідка про заробітну плату за будь-які 60 місяців поспіль до 30.06.2000 включно (незалежно від перерв);

5) документ про надання особливого статусу особі, наприклад, посвідчення учасника бойових дій;

6) документ про місце проживання (реєстрації) особи (у разі надання ІД-картки);

7) свідоцтво про одруження (у разі необхідності);

8) заява та номер розрахункового рахунку, на який перераховуватимуться пенсійні виплати, в уповноваженому закладі банку;

9) у разі призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списками №1,
№ 2 - довідка, котра уточнює пільговий характер роботи;

10) довідка про перейменування підприємства (у разі необхідності);

11) кольорова фотокартка розміром 3х2,5 (для оформлення пенсійного посвідчення).

Зверніть увагу, що подати документи на призначення пенсії можна як офлайн — особисто у сервісних центрах Пенсійного фонду України, так і онлайн — засобом вебпорталу електронних послуг ПФУ або порталу “Дія”.

Але документи про стаж та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

 

Як підтвердити страховий стаж, якщо у трудовій книжці майбутнього пенсіонера немає запису про роботу в певній установі або на підприємстві до 01.01.2004?

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, страховий стаж встановлюється на підставі даних, наявних у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, або в інших документах, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, що містять відомості про періоди роботи, а також на підставі показань свідків.

 

Хто обліковує страховий стаж майбутньому пенсіонеру?

Страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду України за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб. За періоди до впровадження реєстру — на підставі документів та в порядку, визначеному раніше чинним законодавством.

 

Який мінімальний страховий стаж слід мати для призначення пенсії за віком?

Вимоги до кількості страхового стажу змінюються щороку (до 2028 року).
Так, з 1 січня 2024 року необхідний стаж для призначення пенсії за віком становить 31 рік, з 1 січня 2025 року — 32 роки, з 1 січня 2026 року — 33 роки, з 1 січня 2027 року — 34 роки, і вже в 2028 році – 35 років. Проте, починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

 

Якщо людина матиме меншу кількість страхового стажу?

У цьому випадку на призначення пенсії можна розраховувати за умови доопрацювання необхідної кількості стажу, або після придбання (купівлі) стажу, якого не вистачає для призначення пенсії.

 

Нагадаю, що із 2028 року пенсії за віком у 60 років призначатимуться особам, які матимуть 35 і більше років страхового стажу, у 63 роки — особам, що матимуть від 25 до 35 років страхового стажу, у 65 років — від 15 до 25 років страхового стажу.

 

 

Начальник Головного управління

Пенсійного фонду України

в Дніпропетровській області

 Юрій Козак

2025 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше