Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Профілактика кишкових інфекцій, ботулізму та харчових отруєнь

Новина
21.07.2022

Основними причинами спалахів кишкових інфекцій  є залучення до приготування страв випадкових осіб, які не обізнані з елементарними правилами особистої гігієни, а також порушення технологій приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму тощо.

Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються "із запасом", що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань.

За останні роки в Україні та і в нашій області значно загострилася ситуація з захворюванням населення на ботулізм. Причиною захворювання найчастіше стає вживання в'яленої риби, м'ясних, овочевих та грибних консервів. Ботулізм – це отруєння, що спричиняється вживанням їжі, в якій є сильно діюча отрута ботулінусу.  Спороносна паличка –ботулінус- створює дуже стійкі спори, що можуть витримувати нагрівання до 100 град.С протягом 20 хвилин. Потрапивши в продукти, спори проростають і при відсутності повітря виділяють отруту 0,035 мг якої достатньо, щоб людина померла. Причиною захворювання можуть бути баночні консерви, особливо домашні, що готуються при недостатній стерилізації, шинка, ковбаси, риба при порушенні технології приготування та умов  зберігання. Основними ознаками появи хвороби є: двоїння або сітка в очах, головний біль, нестійка хода, потім втрата голосу, параліч повік, забруднення ковтання, мови. Якщо своєчасно не почати лікування, параліч дихання може швидко призвести до смерті.

З метою профілактики кишкових інфекційних захворювань, ботулізму та харчових отруєнь необхідно дотримуватися наступні заходи профілактики:

 

 • НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб у місцях, не призначених для здійснення торгівлі харчовими продуктами. Купуючи будь-які харчові продукти у торговельній мережі, можна попросити у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продукції.
 • НЕ вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх якості та з вичерпаними термінами споживання. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб, який зазначено на упаковці та дотримуватись встановлених термінів зберігання.
 • Приготовлені страви бажано вживати одразу, а у випадку їх зберігання, перед споживанням піддавати вторинній термічній обробці.
 • Зберігати виготовлені страви без холоду не більше 2 годин.
 • НЕ брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують зберігання у холодильнику).
 • НЕ виготовляти багатокомпонентні страви, що не вимагають термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо) у непристосованих умовах.
 • Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно ретельно помити питною водою.
 • НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, колодязів, підземних джерел тощо.
 • Для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану.
 • При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і прокип’ячена. Для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води.
 • НЕ вживати незнайомі та підозрілі гриби, ягоди, трави та інші рослини.
 • Дотримуватись правил особистої гігієни:
 • Перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди необхідно мити руки з милом.
 • Обов’язково мити руки після відвідування туалетів.
 • При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти.
 • НЕ вживати незнайомі та підозрілі гриби, ягоди, трави та інші рослини.
 • Для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами.
 • У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне! При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу.
 • При тяжкому стані хворого треба негайно викликати невідкладну медичну допомогу.

Треба пам’ятати, що тільки чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дасть можливість уникнути харчового отруєння та зараження кишковими інфекціями.

Дотримуючись цих порад ви збережете своє здоров'я та здоров'я своїх близьких.

 

 

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше