Професійні захворювання
Тема випуску: професійні захворювання
Майже третину свого життя людина проводить на роботі. Кривий Ріг – промислове місто і більшість мешканців працюють на виробництві. Тут на організм впливають різноманітні виробничі фактори, такі як пил, шум, вібрація, електромагнітні випромінювання та інші.
Відповідно до законодавства за створення безпечних, сприятливих та здорових умов праці відповідає роботодавець. Однак не завжди він виконує вимоги законодавства з різних причин, чим порушує права робітників на безпечну і здорову працю.
Питання 1. Що таке професійна хвороба та як вона виникає?
Професійна хвороба — це захворювання, у розвитку якого переважну роль відіграють несприятливі умови праці.
До професійних хвороб належать ті, що виникають внаслідок безпосередньої дії на людей виробничих шкідливих факторів. Або це хвороби, що за певних виробничих умов розвиваються значно частіше, ніж звичайно.
У виникненні професійного захворювання відіграють наступні фактори:
- кількість (доза) шкідливих речовин, які потрапляють в організм або рівень вібрації, шуму;
- тривалість дії їх на працюючих ;
- умови праці, які можуть зменшити вплив шкідливостей на здоров’я
- наявність засобів індивідуального захисту;
- індивідуальна чутливість сприймання людьми тих чи інших виробничих чинників.
Чому хворіють працівники промислових підприємств? Через недосконалість технологічного процесу, механізмів та робочого інструменту, неефективність засобів індивідуального захисту.
Частіше за все чинниками профзахворювань є:
- вібрація, шум і пил;
- перенапруження окремих органів, що виникає у відповідь на тривале навантаження на одні і ті самі нервово-м’язові групи;
- біологічні чинники (мікроорганізми)
- збудники заразних хвороб.
- хімічні речовини, що широко використовуються для захисту рослин від шкідників та захворювань;
Якщо тривалий час людина працює у високій концентрації пилу, то розвиваються хвороби легенів і дихальних шляхів;
під впливом високих рівнів вібрації виникає вібраційна хвороба,
внаслідок дії шуму – захворювання органів слуху – неврит,
хімічних речовин – отруєння.
Питання 2. Які види професійних захворювань існують?
Профзахворювання діляться на два основні види: гострі і хронічні.
Гострі — хвороби, що виникають в результаті короткого (протягом не більше однієї робочої зміни) впливу отруйних або шкідливих чинників.
Якщо якийсь фактор впливав на працівника впродовж певного часу, ефект від нього накопичувався тривалий термін, то це - хронічне професійне захворювання.
Питання 3. Як встановити зв’язок захворювання з умовами праці?
Згідно з Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві №337 усі випадки хронічних професійних захворювань незалежно від строку їх настання підлягають розслідуванню.
- у разі підозри на хронічне професійне захворювання заклад охорони здоров’я направляє працівника на консультацію до лікаря-профпатолога.
- лікар-профпатолог направляє хворого до високоспеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров’я
- професійний характер хронічного захворювання або отруєння встановлюється лікарсько-експертною комісією високоспеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров’я.
Висновок лікарсько-експертної комісії про наявність або відсутність хронічного професійного захворювання видається працівникові, а його копія надсилається головному спеціалісту з професійної патології міста та у Фонд соціального страхування.
Рішення про зв’язок захворювання з умовами праці приймається на підставі клінічних, функціональних досліджень з відомостей, зазначених у:
- трудовій книжці;
- виписці з амбулаторної картки (форма 025/у);
- історії хвороби за весь період спостереження;
- санітарно-гігієнічній характеристиці умов праці;
- акті за формою Н-1 (у разі гострого професійного захворювання);
- інформаційній довідці про умови праці працівника, що складається лікарями з гігієни праці територіального органу Держпраці
В Дніпропетровській області ці повноваження виконує Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області, одним із основних пріоритетних завдань якого є організація профілактики професійних захворювань на виробництві.
Питання 4. На які виплати працівник може розраховувати при виявленні профзахворювання?
В разі стійкої втрати працездатності внаслідок професійних захворювань за рахунок Фонду соціального страхування України щомісяця виплачуються страхові виплати.
Щомісячна страхова виплата встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку.
Мінімальний розмір призначеної виплати потерпілому не може бути меншим за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, на дату настання права на страхову виплату.
При цьому максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму.
Питання 5. Куди звертатись?
У Криворізькому центрі безоплатної правової допомоги Ви отримаєте роз’яснення щодо механізму встановлення зв’язку захворювання з умовами праці та за потреби допомогу у складанні заяв до державних органів влади, які регулюють дане питання.
Консультуйтесь за телефонами Софіївського бюро правової допомоги та отримуйте правову допомогу від держави:
- 097 495 83 16
- 067 17 15 325
- 0987285317
Адреса Софіївського бюро правової допомоги — смт.Софіївка, вул.Карпенка,20/7.
Всеукраїнський контакт-центр 0-800-213-103.