Про зміни для пенсіонерів та застрахованих осіб з 01 вересня 2020 року
З 1 вересня 2020 року відповідно до Закону України “Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік” від 25.08.2020 № 822-IX збільшено розмір мінімальної заробітної плати. Як ці зміни торкнулися пенсійного забезпечення, та кого вони стосуються розповість начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій Козак.
Зміни для пенсіонерів
Відповідно до п.2 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли 65 років, та за умови наявності страхового стажу у чоловіків 35 років, у жінок 30 років встановлено мінімальну пенсію у розмірі 40% мінімальної заробітної плати, визначеної Законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Розмір мінімальної пенсійної виплати не може бути менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Оскільки з 01.09.2020 збільшено мінімальну заробітну плату до 5000 грн, Пенсійним фондом України проведений перерахунок пенсій, за результатами якого мінімальний розмір пенсії становить: 5000 грн х 40% = 2000 грн (до 01.09.2020: 4723 грн х40% = 1889,20 грн).
Перерахунок проведений по 106,2 тис. пенсійних справ. Виплата пенсій у нових розмірах розпочата відповідно до затвердженого графіку з 04 вересня 2020 року.
Для пенсіонерів, які працюють, перерахунок пенсій з використанням нового показника мінімальної заробітної плати можливий після звільнення з роботи або припинення ними підприємницької діяльності.
Зміни для застрахованих осіб
Зміни вплинули на мінімальний розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, який сплачують роботодавці за найманих працівників із їхньої заробітної плати, фізичні особи – підприємці, самозайняті особи та члени фермерського господарства зі своїх доходів. З 01.09.2020 він становитиме 1100 грн на місяць (5000 грн грн х 22%),.
Нагадуємо, що мінімальний страховий внесок – це сума коштів, що визначається як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід). На теперішній час розмір єдиного внеску на місяць
22 %.
Чому важливо сплачувати єдиний внесок не менше мінімального розміру? З 1 січня 2004 року Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” замість “трудового стажу” введено термін “страховий стаж” – період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Наявність страхового стажу забезпечує громадянам такі соціальні гарантії, як: оплата тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомогу по вагітності й пологах; виплата втраченого заробітку у зв’язку з втратою непрацездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; виплата допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи; одержання пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника.
Єдиний внесок сплачується із нарахованої заробітної плати в сумі, що не перевищує максимальний розмір єдиного внеску. Максимальний розмір єдиного внеску розраховується з максимальної суми доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п’ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої Законом, тобто, 5000 грн х 15 = 75000 грн х 22% = 16500 грн. При нарахуванні єдиного внеску на зарплату працівника-інваліда — 6307,50 грн.
Максимальна сума єдиного внеску враховується також при укладанні договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.